fbpx

Maarja räägib rahast

Kiirelt võlast vabaks

Kas tahad teada, kuidas kiirelt võlavabaks saada ja elu ree peale saada? Kuidas hästi elada ning samal ajal saada jooksvalt võlgadest vabaks?
    Ilmselge on see, et pealkiri on clickbait ja ma lihtsalt tahtsin, et sa vajutaks lingile ning loeks mu geniaalseid mõtteid võlaorjusest. Reaalsus on, et võlaorjusest kiiresti välja ei saa. See on pikk teekond, mis pole väga rõõmus ning antud tee nõuab palju distsipliini. Seega ma tahan jagada, kuidas mina sellest vähehaaval välja tulin ja ellu jäin. Kõige olulisema muidugi mainiks enne ära, et kui te hakkate jääma täiesti võlgadesse, siis nagu ka sita suhtega, on võlgade puhul märgata hoiatavaid punaseid märke ehk nn red flags’e. Neid tunnete ära selle järgi, et teie tuttavad, sugulased ja muud seotud isikud võivad hakata teile mainima, kuidas teie tegevus on veits vale ja vajab koheset reageerimist. Kui te olete piisavalt targad, tõmbate seal pidurit, aga kui olete nagu mina, siis jõuab see teieni hiljem, kui raha on täiesti otsas.

Maarja Remmel, Maarja räägib rahast

Minnes ajas tagasi, siis 1.jaanuaril aastal 2020 jõudis minuni realisatsioon, et mul on ligi 10 000 euro väärtuses kiirlaene, lisaks ma võlgnesin oma tollasele eksile 12 000 eurot, et tohiksin oma korteris edasi elada ning veel mingit pisipudipadi (äkki läpaka laen, sest ma olin ilmselgelt nii vaene, et ei suutnud 500 eurost läpakat välja osta). Kõige selle juures polnud mul töökohta, mu ülemus oli mulle võlgu ja ma ei teadnud absoluutselt, mis minust edasi saab.

Mis teha siis sellises olukorras? Mis seal ikka, tuleb kuskilt otsast lahendama hakata.
1. Esiteks, pane kirja kõik oma kulud, mida tegin ka mina.
2. Seejärel eemalda võrrandist kõik kulud ilma milleta sa jääd ellu – sa ei vaja ellujäämiseks koju internetti, telekat, jõusaalikaarti ja üldiselt jääb inimene ellu ainult toiduga (kusjuures ajutiselt loobusin mina ka laste trennidest).
3. Pane kirja oma võlad ja tee nendest järjekord, kuidas neid tasuma hakkad.
4. Planeeri minimaalsete tasude maksmine ning seejärelt kogu vabanenud raha suuna esimesse laenu, mida plaanid ära tasuda. Alustada oleks hea väiksematest laenudest.
5. Kui pappi pole, siis tuleb võlausaldajatele ISE kirjutada ja paluda pikendust. Ära jää ootama, kuni nad lasevad kurjal onul sulle helistada.
6. Mõtle, kas on tuttavaid, kes sinu olukorras sind veel rahadega usaldavad ja saavad sind ajutiselt aidata. Mina olin ilmselgelt õnnistatud oma vanematega, kes kannatasid ära minu 4 kuud kestnud mökutamise, toetasid mind rahaliselt ja andsid mulle laenu, et saaksin osaliselt eksile maksta.
7. Muidugi on kõige olulisem see, kui sa annad lubadusi, siis nendest PEAB kinni pidama. Vahet pole, kas räägime tuttavatest või võlausaldajatest. See on väga oluline punkt, sest kaotatud usaldust on pea võimatu tagasi saada.

See seitmes punkt on lausa nii oluline, et kirjutan lahti MIKS – ma olen ise laenanud raha paljudele sõpradele, kellel on võlad ja ise ka võlgu võtnud. Kui kuulete ütlust, et tahad sõbrast lahti saada, siis laena talle raha – siis minu vastus oleks, et sa saad teada, kes on sitt sõber, mitte ei kaota sõpra. Mu üks sõbranna on võlgades ja laenab tihti minult raha, aga ta maksab alati kokkulepitult tagasi ilma, et ma isegi küsima peaks. Samuti maksin mina oma vanematele raha tagasi kohe, kui mul oli, nad ei pidanud seda minult küsima. Aastate jooksul olen ka mina oma vanematele raha laenanud – jälle, kordagi ei pea tagasi küsima, raha on kokkulepitud kuupäeval alati kontol. Kas mõistate, kui oluline on usaldus võlgadest vabanemise teekonnal?

Minnes nüüd tagasi sinna toredasse jaanuari kuusse (muideks sõna tore on sõimusõna meie peres), siis minu vanemad laenasid mulle 6000 eurot, millest 5000 maksin eksile ning ülejäänud oli järjekordselt oma jama klaarimiseks, aga 7000 eurot oli veel vaja leiutada. Avastasin, et mul on mingitest äridest natuke laekumisi tulnud ja seega sai jaanuar üle elatud. Küll aga hakkasin otsima võimalusi tööks. Veebruar oli veel toredam, sest jaanuari kuu jooksul ma tööd ei leidnud, aga leidsin oma praeguse äripartneri. Läksin rõõmsalt oma laste isa ukse taha kraapima, teades, et tal on mingid numbrid kontol olemas ja kogu see elatise maksmise teema oli nagunii meil pingeline. Selleks hetkeks  olin ma välja mõelnud geniaalse idee, kuidas me mõlemad vähe rõõmsamad oleks ja käiks vähem üksteisele närvidele. Pakkusin talle, et maksa mulle 20 000 eurot ja ma ei küsi edaspidi sentigi( muide, olen sellest kinni pidanud). Kui te arvate, et see läks libedalt, siis vastus on ei, me tegime omavahel mingeid hiiglama keerulisi lepinguid, millest ühes ta üritas nõuda, et ma käiks iga nädal tema valitud kirikus. Kuna ma pole suuremat sorti usklik, siis protestisin, et see nüüd küll kuidagi rahaga kokku ei käi. Lõpptulemus oli see, et sain temalt 15000 eurot ja ta vanemat sorti auto, millest tasusin ära viimased 7000 oma eksile ja vähemalt korter oli lõpuks minu. Järgi jäänud rahast tasusin ära väiksemad laenud ja maksin mitmed laenumaksed ette, mistõttu mul jäi võlgu järgi kuskil 4000 euro eest. Muide, see veebruari kuu küsisin oma võlausaldajatelt pikendust ja Bigbank oli lausa nii lahke, et andis 40 päeva viivise vabalt. Siin on muidugi oluline koht mainida, et ma küsisin pikendust enne maksetähtaegasid ja pidasin kinni ka uutest kokkulepest – täpsemalt Bigile maksin mitte 40 päeva pärast vaid äkki kuskil selle keskel.  Kuna suurem laenukoormus oli kaelast ja vahepeal leidsin ka mingi töö, hakkas elu vähe libedamalt minema (nii 11 päeva), kuniks tuli koroona, mis peatas kogu muu maailma, peale võlgade sissenõudmise. Õnneks laenumaksed, kommunaalid jne olid kõik mitu kuud ette makstud seega jäin ellu veel mõned kuud ja mai kuus tulid koroona toetused, kuhu õnneks mahtusin ka mina. Juuni kuuks hakkas äripartneriga töö sujuma ja tekkisid sissetulekud. Sealt edasi tahaks juba öelda on ajalugu, kuna 2020 august avasime koos ühise firma, mis toimib siiamaani hästi. Küll aga oluline info – 2020 aasta lõpuks sain ma oma vanematele kogu raha tagasi makstud ja oma viimase kiirlaenu maksin ma ära 2022 aasta aprillis.
Kokkuvõtteks tuleb pingutada terve aeg, ka siis kui sissetulekuid pole ja keskenduda kogu aeg sellele, kust seda raha ikkagi leida. Ma ütleks, et tugev distsipliin on siin võtmesõnaks. Kui raha tuleb, siis on lihtsam lahendada võlgu ja siinkohal on oluliseks osaks just plaanist kinni pidamine ning mitte ennast lõdvaks lasta. Nagu näete minu pealt – kiirelt ei lahene ükski võlg, aga miski pole võimatu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga