fbpx

Eee.. kuidas see.. edukaks saadaksegi?

        Kuidas võiks mitte vaene olla kah. Hiljuti küsiti minult, et Maarja kuule, kuidas edukaks saada nagu sina? Proovime nüüd kõik mitte naerukrampidesse surra. Tean, et pole veel piisavalt edukas sellistele uhketele küsimustele vastama, aga siiski annan sellele armsale naisterahvale oma vastuse, kuidas ma seda edukaks saamist näen. Kuna ma ei suuda tõsiselt kirjutada, siis teen tumedaks olulised punktid.

        Minu esimene mõte vaadates oma elule – Noh see, et mine lahku mitmest toksilisest suhtest, kaota kodu ja ela autos paar kuud, veeda igaksjuhuks veidi aega psühhiaatria haiglas, käi nii 5 korda kohtus ära (vaesena), otsi tööandja, kes läheb pankrotti ning jääb sulle ropult raha võlgu, siis mine ise oma firmaga pankrotti ja lõpuks, kui oled kogu jama ära teinud, tõuse püsti ja pühi tolm enda pealt ning hakka tegutsema.

Mis kõige tähtsam ära unusta olla igapäev sama särav nagu minu jõulupuu, siis tulevad kõik head asjad sinuni ise

       Kõlab lihtsalt või mis? Muidugi teine variant oleks ju muuta oma mõtlemisviisi ehk lõpetada mõtetu kulutamine, hakata säästma, arendada ennast ning lõpuks õppida investeerimist. Aga kes neid keerulisi asju viitsiks teha eksole!? No ilmselgelt mitte mina.

     Mul on tegelikult ühelt poolt vedanud võrreldes Kristi Saarega, sest keegi ei arva, et mul on rikas mees, kes kõike salaja kinni plekib. Seda vist selletõttu, et mu tutvusringkond teab minu kõige nõrgemat külge – milleks on suhted. Tahaks öelda, et ma olen lootusetu romantik, aga kahjuks ma lihtsalt sakin antud valdkonnas nii hullult, et isegi Tinder ei soovi mind enam näha oma platformil. Kuna ilmselgelt mu olematu rikka mehe süüks ei saa mu „meeletut“ edukust ajada, siis sain vähe prestiizikama sildi:  “Sul on lihtsalt vedanud elus“. Oi, kui ma saaks igakord miljon eurot, kui keegi seda ütleb, siis ma oleks kindlasti juba miljonär. Ma olen aru saanud, et kui tahad vähegi edukas olla, on lihtsam kohe otsida endale meelepärane silt, et kuidas sa ikka julged olla iseseisev ja edukas jne. Muide, variatsioon on antud valdkonnas suur ja lai, näiteks: sa oled raudselt petis, sul on rikkad vanemad, said kindlasti päranduse jne.

     Kui olete endale meelepärase sildi külge otsinud, siis oleks aeg päriselt edukaks ka hakata. Hea on alustada näiteks mõne raamatu lugemisega, mis räägib rahast ja edukate inimeste harjumustest. Näiteks „Kella 5 klubi“ kindlasti oleks hea lugemine – mina isiklikult seda kunagi ei loe, sest ma olen otsustanud, et maailmas pole tähtsamat asja, kui magamine, aga teie võite ju lugeda ja saada targaks.

      Järgmises etapis, kui tunnete, et olete ennast piisavalt harinud läbi podkastide, raamatute, koolituste ja muu sarnase, oleks nüüd hea aeg diivanilt püsti tulla ja midagi päriselt ära teha. Idee ilma tegutsemiseta jääb lihtsalt kättesaamatuks unistuseks.

     Eesmärkide seadmine on siinkohal top 1 ülesanne minu arust. Seega, paber kätte ja kirjutage 100 eesmärki, mida soovite elus saavutada. Kuna mu eriala jällegi on rohkem mölisemine mitte tegemine, siis mul on healjuhul 30-40 kirjas, aga teie peate siiski 100 kirja panema, sest te ei saa ju olla kehvemad kui mina ja ärge unustage ilusti kirja panna, sest universum ei oska kanakäekirja lugeda. Kusjuures ma olengi firma juht ainult sellepärast et ma oskan hästi möliseda – väga oluline oskus.

      Tegelikult oleks üldse hea üle vaadata ka oma kulutused ning eemaldada kõik, mis viib liigselt raha välja – nagu elukaaslane(kes elab teie kulul), lapsed, korter jne – olge leidlikud, sest Sky is the limit. Samuti vaadates viimase aja finants influencereid, siis on ilmselge, et auto on ka üleliigne tarbeese, selle võite kohe heaga maha müüa ja raha investeerida. Kohe olete tükk maad edukam, pole autokulu ja raha rohkem korraga kontol. Kui olete lõpuks vihase partneri tuppa tagasi lasknud , sest saite ülesandest valesti aru, on aeg lapsed ka vihale ajada ning hakata säästma. Õppisin hiljuti, et teismelisi lapsi saab kõige kiiremini vihaseks ajada just säästmisega, muidugi see on tegelikult listis teine, sest esimest kohta jääb alati troonima lihtsalt teie eksisteerimine. Säästmine on väga lihtne – võtad oma palga ja paned kontole, kust sa seda välja võtta enam ei saa. Voilaa. Kui tunned, et kuu aega nuudleid süüa pole siiski sinu menüü ja näed, et ka Pank, Eesti energia ning teised hiiglased ei rahuldu sinu vastusega: „Ma säästan ja teil endal raha piisavalt“, võib proovida esialgu säästa näiteks 10-50 eurot. No nii, me oleme sinuga juba päris edukad või mis?

     Kusjuures, kui tunned, et sinu palk ei rahulda sinu säästmisvajadusi, siis võib olla viimane aeg anda oma ülemusele teada palgatõusust. Nipp siinkohal on mitte küsida seda vaid ainult teavitada: kuule ma siin mõtlesin, et järgmisest kuust me tõstame mu palka 200 euro võrra, mul vajadused eksole. Paha ei tee ka mõni lisatöö, sest kellel seda puhkeaega ikka vaja on. Minu ema ütles kunagi, et parim puhkus on ühe töö vahetamine teise peale.

     Kui olete nüüd mingid kopikad säästnud ja konto näeb juba rõõmsam välja, võite proovida investeerimist või hoopis oma ettevõtte avada, viimast muidugi juhul, kui teate, et saaksite pakkuda inimkonnale oma teenuseid paremini kui töötajana. Investeerimine ei ole muideks üldse keeruline. Kevadel, kui ma käisin koolis lastele rääkimas rahatarkusest, siis ma igakord lasin neil otsida Balti börsi aktsiaid, nimetada neid ja nende hinda. Seejärel ostsime koos LHV kaudu nende otsitud aktsia. Muidugi, kuna ma pole kõige rikkam, siis ilmselgelt kõik mis oli üle 10 euro, pidin ütlema neile sorry, mul eelarve. Seega, kui 5-9 nda klassi õpilaseid said sellega suurepäraselt hakkama, siis oleks veits piinlik nendele alla jääda mõistuse poolest. Valik jälle suur ja lai – aktsiad, kinnisvara, võlakirjad, laenud jne. Siin vajalik ainult googeldamise oskus.

    Kokkuvõtteks, kui olete kõik need etapid ühe korra läbi käinud, siis nüüd on vaja seda korrata nii 10+ aastat ja voilaa, kunagi oletegi edukad ja rikkad nagu Kristi Saare või Rahakratt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga